Blog (z) budúcnosti

Logistický koncept JUST IN TIME (práve včas)
just in time logistika

Dátum

Jedným z najrozšírenejších konceptov logistiky vo svete je aktuálne JUST IN TIME alebo JIT logistika.

Jedným z najrozšírenejších konceptov logistiky vo svete je aktuálne JUST IN TIME alebo JIT logistika.

JUST IN TIME logistika v minulosti a dnes

Tento koncept sa objavil koncom 50. rokov 20. storočia, kedy japonské spoločnosti začali aktívne implementovať systém mikroriadenia známy ako „kanban“. S rastom výroby však nastali aj určité problémy. Sklady spoločností začali byť preplnené veľkým množstvom materiálov aj hotových výrobkov a spoločnosti tak museli nájsť spôsob, ako sa s tým vysporiadať.

Názov tomuto konceptu však dali až o niečo neskôr Američania, ktorí sa v automobilovom priemysle pokúšali uplatniť rovnaký prístup. Prvotnou myšlienkou konceptu JUST IN TIME bolo potenciálne zníženie zásob materiálov, komponentov a polotovarov vo výrobnom procese áut.

Dnes je hlavná myšlienka konceptu JIT nasledovná: Ak existuje výrobný plán, potom môžete efektívnejšie organizovať logistické procesy, v ktorých budú všetky materiály, komponenty, ale aj hotové výrobky k dispozícii iba takom množstve, po akom je momentálne dopyt. Tým sa zároveň znížia zásoby v skladoch na úplne minimum, zoptimalizujú sa náklady spoločnosti a zvýšia sa jej výnosy.

Ide teda o taký systém zásobovania, ktorý firme umožňuje zbaviť sklady nadbytočných zásob tým, že bude jasne stanovený harmonogram určujúci kedy a koľko výrobkov má byť vyrobených a koľko materiálu a komponentov bude k tomu potrebných.

Hlavné výhody, ale aj úskalia, ktoré prináša JIT logistika

V JUST IN TIME logistike nie je prioritou kvantita, ale kvalita „vložená“ do produktov a výrobného procesu. Spoločnosti, ktoré používajú systém JIT, dosahujú vysokú úroveň kvality, pretože pracujú s malými výrobnými skupinami a presne stanovenými harmonogramami. Ide tak o veľmi spoľahlivé spoločnosti, ktoré dbajú na vylúčenie hlavných zdrojov neefektívnosti a porúch a ich pracovníci sú školení nielen na prácu v systéme, ale aj na jeho neustále zlepšovanie.

Princíp JUST IN TIME však zároveň úzko súvisí s jednotlivými zložkami logistického reťazca. V ideálnom prípade musia byť materiály alebo hotové výrobky dodané do určitého bodu logistického reťazca práve v momente, keď je po nich dopyt, čím sa eliminujú zbytočné rezervy vo výrobe aj distribúcii. V prípade zmeny dopytu a výrobného plánu je teda nevyhnutná aj okamžitá reakcia celého logistického systému. A práve v takýchto situáciách je kľúčové mať spoľahlivého a hlavne flexibilného prepravného partnera.

Ďalšie
články